Toplum ve Yapmacık Olma Sorunsalı

Toplum, her birey için önemlidir ve her ne olursa olsun toplum ile uyumlu bir şekilde yaşamamız gerekir. Lakin bu demek değildir ki topluma göre hayatımızın her noktasını şekillendirmeliyiz. Zira burada “bireysel özgünlük” yok olur, topluma göre yapmacık bir yaşam söz konusu olmaya başlar. Hâl böyle olunca da, özgür ve başarılı bir hayat süremeyiz.

Ne yazık ki bir çok kişi, yaşadığımız bu teknolojik dünyada, hızlı yaşam içerisinde sürekli yapmacık bir tavır takınmakta. Sevgilisine, eşine, patronuna, çalışanlarına… Herkese karşı “onları mutlu edecek” şekilde yaklaşıyoruz. Oysa ki bazen mutlu etmemek gerekir. Samimi olmak, gerçeği söylemek, sevmiyorsak bunu belirtmek, kızıyorsak haykırmak gerekir. Eğer bunları bir kenara bırakır ve toplum içerisinde sırf daha iyi bir konuma gelmek adına yapmacık olursak, geride insanlığımız dahi kalmaz.

Unutmayın, bu yaşam insanların uyum içerisinde sürdürmesi gereken bir hediyedir bizler için. Ama bu uyum asla yapmacıklık ve çıkarlar üzerine kurulu bir şekilde ilerlememelidir. Aksi halde ne üretken, ne özgür bir toplum, birey ortada kalmaz.

“Toplum ve Yapmacık Olma Sorunsalı” üzerine bir yorum

  1. devletin temelini teşkil eden polis ve askere biat etmekten ne zaman vazgeçerse bu toplum, o zaman adamdan sayacam bunları..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir