Şizofreni Nedir? Ne Yapılmalıdır?

Şizofreni hastalığı, toplumda çok yanlış bilinen problemlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle de şizofreni sorunu yaşayan bir çocuğa, akrabaya ya da tanıdığa denk gelen insanlar bu durumu “delilik” olarak adlandırmaktadır. Peki, aslında bu sorunun gerçek bilgisi nedir?

Şizofreni Nedir?

Bu hastalığı, en basit tabiri ile “kişilik bölünmesi” olarak adlandırmak mümkün. Bildiğiniz gibi insan olarak kendimize has bir kişiliğimiz vardır. Bazı şeyleri severiz, bazı şeyleri sevmeyiz, bazı şeylere olmadık tepkiler verebiliriz… Yani bir kişiliğe sahibizdir hepimiz. Eğer kişi şizofreni ise ondan ikinci bir kişilik belirtileri görülür. Örneğin belli saatler kendisini normal kişiliği ile tanıyor iken, farklı dönemler de farklı bir kişiliğe bürünebiliyor. Yani, tek bir hayat içerisinde farklı iki insanlar olarak aslında iki farklı hayatı yaşayabiliyor. Bu tür kişilik bölünmesi durumunda kendilerine olmayan arkadaşlar edinme durumları gibi problemler de yaşanmakta. Örneğin hiç olmayan bir kadın ile sevgili olabilir, hiç olmayan bir adam ile arkadaş olabilirler.

Bu nedenle şizofreni sorunlarına direkt olarak “delilik” diye bakmamak gerekir. Çok daha bilinçli bir şekilde hareket etmek, gerekli uzman/doktor desteğini almak, aile ve çevre olarak kişiye olabildiğince anlayışlı bir şekilde yaklaşmak oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir