Reflü Nedir? Neden Oluşur?

reflü hastalığıBesin zinciri sisteminde yenilen gıdalar önce yemek borusuna, daha sonra da enzimlenmesi için midemize aktarılır. Bu esnada yenilen besinler çeşitli etkenlerden ötürü mideden yemek borusuna kaçabilmektedir. Eğer bu sıkıntının devamı yaşanırsa, enzimlenmeye giren besin asitlendiğinden dolayı yemek borusunun tahrişi meydana gelir. Sonrasında asitten korunamayan yemek borusunda telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açılabilmektedir. İşte döngüdeki bu sorunun yaşanmasına reflü hastalığı denir. Peki reflü hastalığı hangi sebeplerden dolayı ortaya çıkar ve tedavi yolları nelerdir?

Reflü hastalığı genelde asitli ve baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkar. Ayrıca mide asidini arttıracak yiyeceklerin aşırı kullanımı yüzünden de reflü hastalığına yakalanabilirsiniz. Reflü genelde yutkunmada zorlanma, sesli öksürük, gırtlakta yanma, aşırı yutkunma isteği gibi belirtilerle kendini gösterir. Ayrıca iş hayatında karşılaşılan zorluklar, stres, tansiyon düşüklüğü gibi etkenler de dolaylı olarak reflüye yol açabilmektedir.

Endoskopi, folyolu hortum gibi yöntemlerle reflünün kesin teşhisi sağlanabilmektedir. Eğer bu belirtilerden bazılarına sahipseniz ve reflü hastalığından şüpheleniyorsanız en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir