PES Serisinin Popülerliği Sona Mı Eriyor?

Wining Eleven serisi ile hayatımıza giren Konami’nin futbol oyunu serileri, bir dönem satış rekorları kırıp uzun süreler boyunca liderlik tahtından inmemişti. Fakat yıllar her şeyi olduğu gibi Pro Evolution Soccer serisini de yaşlandırdı ve Konami zamana ayak uyduramadı. Zamanında en gelişmiş oyunlar arasında yer alan PES serisi FIFA’ya yenik düşerek geri planda kalmaya razı oldu. Peki Pro Evolution Soccer serisi neden zamana karşı gelemedi?

1996 yılında Goal Storm olarak hayatımıza giren oyun serisi ISS Pro adıyla 2001’e kadar devam etti. Bu sürede Uzakdoğu başta olmak üzere tüm dünyada etkili satış rakamlarına ulaşan seri 2001 yılında tamamen yeniden yapılanarak Pro Evolution Soccer ve Wining Eleven adlarını aldı. Japonya’da büyük bir çılgınlık yaratan oyun yıllar içinde büyük rakamlara ve sükseye ulaşsa da bu şöhreti 2012 yılında FIFA serisinin büyük bir yenilik geçirmesiyle sallantıya uğradı. Konami, 2012’den sonra FIFA’nın hızına yetişemedi ve PES serisi geride kaldı.

Şimdilerde liderlik tahtını yeniden ele geçirmeyi hedefleyen efsane seri, 26 Eylül’de çıkacak PES 2015 ile tekrar karşımıza gelecek. Hatalarını düzeltmiş olduğunu umduğumuz bu seri umarız zaman içinde kaybolmaz ve hep güncelliğini korur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir