İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı ?

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

IYI BIR UYKU VUCUDUN DINLENMESINI VE BAZI ORGANLARIN KENDILERINI YENILEMESINI SAGLAR. KISININ KENDINI MUTLU VE HUZURLU HISSETMESINI SAGLAR. BU YUZDEN KALITELI UYKU UYUYABILMEK ICIN BIR TAKIM SEYLERE DIKKAT EDILMESI GEREKLIDIR. GUN ICINDE AGRIYAN SIRT, BOYUN YA DA EKLEMLERINIZ, ……

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler ile ilgili yazı

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

Kaliteli uyku için yapılması gerekenler

İyi bir uyku vücudun dinlenmesini ve bazı organların kendilerini yenilemesini sağlar. Kişinin kendini mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar. Bu yüzden kaliteli uyku uyuyabilmek için bir takım şeylere dikkat edilmesi gereklidir.

Gün içinde ağrıyan sırt, boyun ya da eklemleriniz, uykuya yattığınız sırada daha fazla ağrı yapmaya başlayabilir. Bunun için ağrı kesici alarak ağrılarınızdan geçici olarak kurtulmanız mümkündür. Ancak durduk yere ağrı kesici almak vücudunuzun bağışıklık sistemini etkileyerek, bazı organlarınızın bozulmasına da sebebiyet verebilir. Bu yüzden ağrı kesici kullanmaktan kaçınmalısınız. Onun yerine ılık bir duş ağrılarınızı dindirebilir. Gün içinde düzenli olarak spor yaparsanız bu tip ağrılara sahip olmazsınız. O yüzden hayatınızda spora yer vermeye çalışın.

Kaliteli bir uykunun en baştaki sırrı kaliteli bir yatağa sahip olmaktan geçer. Yatak, kişinin vücut ağırlığını kaldırabilecek kapasitede olmalıdır. Fazla yumuşak olması kaslarınızın gevşemesine yol açacağından çok yumuşak bir yatak önerilmez. Aynı zamanda çok sert bir yatak da vücuda zarar verebilir, yapacağı baskılar vücudun eklemlerini etkileyebilir. Bu yüzden orta sertlikte bir yatak tercih edilmelidir. Ayrıca yatağınız iskelet sisteminize uyumlu olmalıdır.Reklamlarda televizyonlarda gördüğünüz firmaların yatakları yerine gerçekten sağlık açısından fayda sağlayan yatakları tercih etmelisiniz. Yatağınıza sereceğiniz nevresim takımınızın da sağlık açısından uygun olduğunu test edip öyle satın almalısınız. Bazı sağlık ürünleri satan mağazalar bu tarz testlerden geçmiş ürünlerin satışını yaptığı için, o tip yerlerden satın alabilirsiniz. Yatağınızı almadan önce mağazaya giderek yatağı test edip öyle almanız daha doğru olacaktır.

Kaliteli bir uyku kaliteli bir yastıktan geçer! Düzgün nefes alabilmek, iyi bir uyku uyumanızı sağlayacağı için yastık seçiminizin de doğru olması gereklidir. Kolayca nefes alıp verebileceğiniz bir yastık tercih etmelisiniz. Aynı zamanda başınızı koyacağınız yastığın dışında, vücudunuzu ve dizlerinizi de koyacağınız yastıklar alabilirsiniz. Boyun boşluğunuzun desteklenmesi yastığın görevi olduğu için buna dikkat etmelisiniz. Yastığınız çok düz durmamalı, aynı zamanda çok da dik durmamalıdır. Eğer midenizde rahatsızlık varsa, yastığınızın dik durması mide rahatsızlıklarınızın artmasını önleyecektir.

Kaliteli uyku uyumak istiyorsanız nasıl yattığınız da önemlidir. Yattığınız pozisyon güzel bir uyku uyuyabilmenizi sağlayacaktır. Sırt üstü yattığınız zaman boynunuz yastıkla birleştiği için horlamalar görülebilir. Kendi horlamanıza uyanarak huzursuz bir uyku geçirebilirsiniz. Bu yüzden rahat ettiğiniz bir tarafa dönerek ayaklarınızı ileri uzatıp uyumayı tercih etmelisiniz.

Meditasyon yapabilen ya da yogayla ilgilenen insanlar daha kaliteli uyku uyurlar. Yatmadan önce sakin bir şekilde kendi kendinize kalıp zihninizdeki düşüncelerden arınabilirsiniz. Yatmadan önce yatacağınız odayı havalandırıp oksijen girmesini sağlayarak temiz Havada uyuyarak kaliteli uyuyabilirsiniz. Aynı zamanda uyku öncesi yaptıracağınız kısa masajlar sayesinde kan dolaşımınız hızlanacak ve vücudunuz rahatlayacaktır.

Bunların dışında temiz bir uyku için ılık bir duş alabilirsiniz. Bu sayede kan dolaşımınız hızlanıp rahatlama sağlayacaktır. İdeal uyku pozisyonlarını deneyerek size en uygununu bulabilir ve o pozisyonda uyuyabilirsiniz. Genellikle bir tarafa dönük yatarsanız daha rahat uyuyabilirsiniz. Uyku öncesi yeme içmeyi kesmelisiniz. Uykudan bir kaç saat önce yemek yememeli, midenizi boş bırakmalısınız. Aksi takdirde mide dolu olduğu için karnınızda şişlik oluşabilir, mide rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz. Bu tip şeyler de hep uyku kalitesini bozar. Uyumadan önce tuvalet ihtiyacınızı gidermelisiniz. Yatağa yattığınız zaman yapmanız gereken şeyleri hatırlamak istemiyorsanız, öncesinde iyi düşünüp her şeyi halledip sonra yatmalısınız. Çünkü vücudunuz tam uyumak için hazırlanmışken tekrar yataktan kalkmanız uykunuzun kaçmasına neden açacaktır.(MS)

Yayınlayan

ogulcancatal

Grafik tasarım ve Reklam başta olmaz üzere eğitim alan Muhammet Önel, yaklaşık 4 yıldır özel bir firmada reklam promosyon direktörlüğü yapmakta. Mumya'nın kurucusu ve tüm kategorilerden sorumlu içerik editörü olan Muhammet sosyal medya ve akıllı telefonlara ayrı bir sevgi bağı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir