Galaxy S4 mü? iPhone 5 mi? İnceledik

Birçoğumuz biliyoruz ki akıllı telefonlar günümüzün vazgeçilmez bir parçası.Peki hangi akıllı telefon daha iyi ? Daha kaliteli ? Bunun cevabı elbet kişiden kişiye değişir lakin bir gerçek var ki o da telefon karşılaştırmaları.Bu makalemizde iPhone 5 ile Samsung Galaxy S4 iki telefonun karşılaştırmasını yapacağız.Bazıları için önemli olan kağıt üstündeki performans iken bazı kişiler için ise bu durum kullanıcıya yansıttığı performanstır.Bu iki telefonu birbirinden ayıran en büyük özellik ise bu durumdur.

iphone 5 galaxy s4

            Samsung Galaxy S4 ciddi bir donanımla gelmesine rağmen Full HD ekran kullanılmasından dolayı donanım yetersiz gelmektedir. Üstüne Android İşletim Sistemi’nin ram kullanım miktarı eklenince çok ciddi bir miktar olan 2 GB ram bile yetersiz gelmektedir.Oysaki iPhone 5 tarafında 1 GB ram kullanılmasına rağmen kullanıcıya herhangi bir yavaşlık veya problem hissettirmemekte.Kullanıcı hissiyatı tarafından her ne kadar iyi olsada donanım anlamında Samsung Galaxy S4’ten düşük durumda.Bu durumda bile bütün oyunları sorunsuz akıcı bir şekilde oynatmakta.Bunun tek sebebi iOS işletim sisteminin kapalı kaynak üzerine olması ve sadece kendi donanımları ile çalışmasıdır.Bu yazılımlar donanımları ile çok uyumlu çalıştığından dolayı verdiği performans donanımın aksine çok fazladır.

Kamera,kablosuz teknolojisi,fiziksel görünüm için pek yorum yapamayacağız.Çünkü kamera ve kablosuz teknolojisi iki telefon için de eşdeğer görünse de zevten zevke fiziksel görünüm ve estetik görünüm farkedebilir.Bu telefondan ne konuda verim almak istediğinize bakın ve telefonlarınızı ona göre seçin.Sosyal medyada yaygın olan Fanboy’luklara kulak asmayın.Bu kişiler aldıkları telefonların en iyi olduğunu iddia etmek için ellerinden gelenleri yaparlar.

Oysaki asıl sorun da budur. Telefon firmasının sizinle bir ilgisi olmadığını ve ücretiyle aldığınızı unutmayın. “Önemli olan telefondaki yazılım mı donanım mı ?” sorusuna ise verilebilecek en iyi cevap şüphesiz yazılımdır. Çünkü Apple ürünleri minimum donanım ile maximum performans verir. Eğer büyük ekran aramıyorsanız ve açık kaynak bir işletim sistemi istemem diyorsanız tercihinizi iPhone 5’ten yana olmasını tavsiye ediyoruz. Eğer açık kaynak işletim sistemi olsun geliştirme ve ROM(yazılım) ile ilgili değişiklik yapmak isterim diyorsanız tercihini kesinlikle iPhone olmaması gerekmektedir.Bu durumda telefon seçimi için her ne kadar öneri versekte son karar kullanıcıya kalmaktadır.

Yayınlayan

ogulcancatal

Grafik tasarım ve Reklam başta olmaz üzere eğitim alan Muhammet Önel, yaklaşık 4 yıldır özel bir firmada reklam promosyon direktörlüğü yapmakta. Mumya'nın kurucusu ve tüm kategorilerden sorumlu içerik editörü olan Muhammet sosyal medya ve akıllı telefonlara ayrı bir sevgi bağı vardır.

“Galaxy S4 mü? iPhone 5 mi? İnceledik” üzerine 2 yorum

  1. Galaxy S4’ler özellik olarak her ne kadar daha çok çekici olsalar da kullanıcılar için, iPhone 5’in ayrı bir karizması ve ayrı bir havası var. Kullanım kolaylığı ve işletim sisteminin performanslı olması da cabası.

  2. Samsung Galaxy S4 kullananlara müjde! Kullanıcılar artık Android’in en yeni sürümüne terfi edebilecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir