Bilgisayar kullanırken sağlıklı kalmanın 10 yolu

Merhaba arkadaşlar. Bu konuya masa başında zaman geçiren tüm okurlarımız için değinmek istedim ancak biz bilgisayar kullanıcılarına öncelikli olarak değinmek

istiyorum elbette. Önce kendim bilgi sahibi olduğum bu konuda siz değerli okurlarımı elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışacağım. Umarım faydalı olur. Kaynağımızıda belirtmekte fayda var aşağıda söyleyeceklerim Fizik tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Sevilay Eriş tarafından tescillenmiştir.

Arkadaşlar malumunuz bizler gibi, masa başı işlerde, ofislerde, memuriyet dairelerinde çalışan kişilerde de belirli sağlık sorunları oluşabiliyor. Gözlerimizde, omuzlarımızda kimi zaman ilginçtir ki kulaklarımızda. Bu tarz problemleri genel hatlarıyla ortadan kaldırmak adına tam 10 adım uygulayacağız. Yanlış anlamayın hemen 10 adımı uygulayıp bitmeyecek 🙂 Masa başında geçirdiğimiz zamanlarda bu 10 adımı oygulamaya dikkat edeceğiz hepsi bu. Şimdi adımlara geçelim.

1.Masa başında geçirdiğimiz zamanda bilgisayar kullanıyor isek, monitörün göz hizamızda olmasına mutlaka dikkat etmeliyiz. Doktorumuza göre bu göz sağlığı açısından çok önemli.

2.Mouse kullanırken, mouse u fazla sıkmıyoruz rahat bir biçimde kavrıyoruz. Ayrıca klavyeye sert bir biçimde basmıyoruz. Rahat hareketlerle mouse ve klavyeye hakim oluyoruz.

3.Yine kullanımda el bileğinin düzgün olmasına dikkat ediyoruz. Neden diyecek olursak, doktorumuz el bileğinin düzgün durmasının olası sinir sıkışmalarını engelleyebileceğini söylüyor.

4.Fazla süreli masa başında oturmuyoruz. Sık sık ufak aralıklarla, kalkıp dolaşıyoruz. Bu omurgamıza vücudumuzun yaptığı baskıyı azaltıyor ve omurgamızın sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

5.Dik oturmaya özen gösteriyoruz. Bel-kalça açısı mutlaka 90 derece olmalı, ayaklar yere değmeli arkadaşlar. Gerekirse bu pozisyona gelebilmek için ayağımızın altına destek oluşturacak birşeyler koyabiliriz.

6.Kısa molalar vererek kas sistemimizi dinlendirmeliyiz. Bunu yukarıda söylediğim ufak ufak aralarla da destekleyebiliyoruz.

7.Mouse’un kullanma yerini değiştirmenin kasların sağlığı açısından faydalı olabileceğini söylüyor doktorumuz.

8.Pc başında uzun süre aynı pozisyonda kalmak ise en sakat davranışlarımızdan bir tanesi. Mutlaka pozisyonumuzubelli aralıklarla değişmeliyiz.

9.Dirsek, ön kol ve bilekleri sert yüzeylere dayamıyoruz. Bu içten içe sakatlanmalara neden olabiliyor.

10.Boyun ve sırt ağrılarından kurtulmak içinde gün boyu kendi belirlediğimiz aralıklarda germe egzersizi yapabiliriz. Bu bizi bir nebze olsun dinlendirir ve omurga sistemimizi rahatlatır.

Baktığımızda yapılması zor şeyler değil arkadaşlar ama eminim bende dahil bir çoğumuz bu konuda tembellik edeceğiz. Etmeyelim yahu etmeyelim ki sağlıklı kalalım 😀

Yayınlayan

Erencan TEKİNEL

Web tasarım üzerine eğitimini tamamlayan Erencan TEKİNEL web uygulamaları ve sosyal medya ile pek bir haşır neşirdir. Erencan şu sıralar mumya.net için yeni servisler geliştirmeye kaptırmış durumda tam bir İnternet kurdu.

“Bilgisayar kullanırken sağlıklı kalmanın 10 yolu” üzerine 24 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir